Enflasyon verisi ve faiz karari açiklanacak

Yeni haftada ekonomiyi ilgilendiren iki önemli gelisme yasanacak. TÜIK haftanin ilk günü Subat ayi enflasyon verisini açiklarken, 6 Mart Çarsamba günü ise Merkez Bankasi faiz kararini duyuracak.

Enflasyon verisi ve faiz karari açiklanacak

Ekonomi yönetimi yeni haftada iki önemli veriyi takip edecek. Ilk önemli veri haftanin ilk günü açiklanacak. TÜIK, 4 Mart Pazartesi günü Subat ayi enflasyon rakamlarini paylasacak. Enflasyon ocak ayinda bir önceki yilin ayni ayina göre yüzde 20.35 artmisti. Aylik enflasyon ise aralik ayina göre yüzde 1.06 yükselmisti.

Ocak ayinda fiyati en çok artan ve azalan ilk 10 ürün. (Kaynak: TÜIK)

Piyasalarin yakindan takip ettigi enflasyon verisinde, ekonomistlerin subat ayi enflasyon beklentilerinin ortalamasi yüzde 0,45 oldu. AA Finans’in anketine katilan 19 ekonomistin subat ayi için enflasyon beklentileri en düsük yüzde eksi 0,30, en yüksek yüzde 0,90 araliginda yer aldi.


Ekonomistlerin 2019 sonu enflasyon beklentisinin ortalamasi ise yüzde 15,78 olarak belirlendi. Ankete katilan ekonomistler arasinda yil sonu enflasyon beklentisi en düsük yüzde 13,50, en yüksek yüzde 17,60 oldu.

Ekonomistlerin subat ayi enflasyon beklentilerinin ortalamasina (yüzde 0,45 ) göre, bir önceki ay yüzde 20,35 olan yillik enflasyonun yüzde 20,02’ye düsecegi hesaplaniyor.

FAIZ KARARI ÇARSAMBA GÜNÜ
Yeni haftada piyasalarin yakindan takip ettigi bir diger önemli veri de Merkez Bankasi’nin faiz karari olacak. Son PPK toplantisi 16 Ocak’ta gerçeklestirilmisti. Merkez Bankasi bu toplantida faizde degisiklik yapmayarak politika faizini yüzde 24,00 seviyesinde sabit birakmisti.


AA Finans’in Para Politikasi Kurulu (PPK) toplantisina iliskin anketine katilan ekonomistler, politika faizinde degisiklik beklemiyor. Ankete katilan ekonomistlerin tamami, 1 hafta vadeli repo ihale faiz oraninda (politika faizi) degisiklik olmayacagi görüsünde.

Içerik Hakkinda Yazilmis Yorumlar

  1. BankaSubeBilgileri.Com
    Bu içerik hakkinda henüz yorum yazilmamis. Enflasyon verisi ve faiz karari açiklanacak baslikli bu içerige ilk yorumu siz yazmak ister misiniz? Lütfen asagidaki formu kullanarak düsüncelerinizi bizimle paylasin.

Yorum Ekleyin

Enflasyon verisi ve faiz karari açiklanacak baslikli bu içerige yorum yazmak için lütfen asagidaki tüm alanlari doldurup Yorumu Kaydet butonunu tiklayin. Mail adresi yazmaniz zorunludur ancak yazdiginiz mail adresi sitede yayinlanmayacaktir. *