Enflasyon verisi ve faiz kararı açıklanacak

Yeni haftada ekonomiyi ilgilendiren iki önemli gelişme yaşanacak. TÜİK haftanın ilk günü Şubat ayı enflasyon verisini açıklarken, 6 Mart Çarşamba günü ise Merkez Bankası faiz kararını duyuracak.

Enflasyon verisi ve faiz kararı açıklanacak

Ekonomi yönetimi yeni haftada iki önemli veriyi takip edecek. İlk önemli veri haftanın ilk günü açıklanacak. TÜİK, 4 Mart Pazartesi günü Şubat ayı enflasyon rakamlarını paylaşacak. Enflasyon ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.35 artmıştı. Aylık enflasyon ise aralık ayına göre yüzde 1.06 yükselmişti.

Ocak ayında fiyatı en çok artan ve azalan ilk 10 ürün. (Kaynak: TÜİK)

Piyasaların yakından takip ettiği enflasyon verisinde, ekonomistlerin şubat ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 0,45 oldu. AA Finans’ın anketine katılan 19 ekonomistin şubat ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde eksi 0,30, en yüksek yüzde 0,90 aralığında yer aldı.


Ekonomistlerin 2019 sonu enflasyon beklentisinin ortalaması ise yüzde 15,78 olarak belirlendi. Ankete katılan ekonomistler arasında yıl sonu enflasyon beklentisi en düşük yüzde 13,50, en yüksek yüzde 17,60 oldu.

Ekonomistlerin şubat ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 0,45 ) göre, bir önceki ay yüzde 20,35 olan yıllık enflasyonun yüzde 20,02’ye düşeceği hesaplanıyor.

FAİZ KARARI ÇARŞAMBA GÜNÜ
Yeni haftada piyasaların yakından takip ettiği bir diğer önemli veri de Merkez Bankası’nın faiz kararı olacak. Son PPK toplantısı 16 Ocak’ta gerçekleştirilmişti. Merkez Bankası bu toplantıda faizde değişiklik yapmayarak politika faizini yüzde 24,00 seviyesinde sabit bırakmıştı.


AA Finans’ın Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin anketine katılan ekonomistler, politika faizinde değişiklik beklemiyor. Ankete katılan ekonomistlerin tamamı, 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranında (politika faizi) değişiklik olmayacağı görüşünde.

İçerik Hakkında Yazılmış Yorumlar

  1. BankaSubeBilgileri.Com
    Bu içerik hakkında henüz yorum yazılmamış. Enflasyon verisi ve faiz kararı açıklanacak başlıklı bu içeriğe ilk yorumu siz yazmak ister misiniz? Lütfen aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Yorum Ekleyin

Enflasyon verisi ve faiz kararı açıklanacak başlıklı bu içeriğe yorum yazmak için lütfen aşağıdaki tüm alanları doldurup Yorumu Kaydet butonunu tıklayın. Mail adresi yazmanız zorunludur ancak yazdığınız mail adresi sitede yayınlanmayacaktır. *