Saglikta 50 milyarlik açiga nester atiliyor

Türkiye’nin ilk saglik teknokenti Istanbul’da kuruluyor. Kamu-üniversite isbirligiyle kurulan teknokentte kanser ilaçlari üretilmeye baslanacak. Yabancilardan talep yagiyor

Saglikta 50 milyarlik açiga nester atiliyor

Saglik Bilimleri Üniversitesi (SBÜ), saglikta yerlilesme atagi baslatti. Üniversite, Pendik ve Tuzla belediyeleri, Bogaziçi Üniversitesi ve Vakif Katilim'la ortak bir teknokent kuruyor. Pendik ve Tuzla arasinda yer alan teknokente 'Teknopol Istanbul' adi verildi. Teknokentte, kanser ilaçlari, tedavi simülasyonlari, sarf malzemeleri ve biyoteknolojik ilaçlarin arastirmalari yapilacak.

100 DÖNÜMLÜK ARAZI

SBÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, saglik yazilimlari, asi çalismalari, ilaç üretimi, saglik danismanligi ve biyomedikal mühendislik hizmetleri kapsaminda ürün ve materyal gelistirme çalismalarinin yapilacagi teknokentin temel atma asamasina geldigini söyledi. Erdöl, 55.7 dönüm arazi üzerinde kurulacak, devaminda 100 dönüme kadar çikacak teknokentin, kendi ilacini üretebilen, kendi asisini yapabilen ve kendi tibbi teknolojilerini üretebilen bir Türkiye sürecini hizlandiracagini söyledi. Türkiye'de yilda yaklasik 20 milyar TL'lik tibbi malzeme, 25 milyar TL civarinda da ilaç harcamasi yapildigini belirten Erdöl, bunlarin yüzde 60'inin ithal olduguna dikkat çekerek, "Ithal ürünlere milyar dolarlar akitiyoruz. Kuracagimiz saglik teknokentinde, cari açiga olumsuz katki yapan ilaç ve saglik harcamalarini azaltip, yerli üretimi tesvik etmek için teknolojik çalismalar yapacagiz. Temel hedefimiz, ülkenin rekabet gücünü artiracak teknolojileri gelistirmek" dedi.

ILK ETAPTA KANSER ILACI

Saglik Teknokenti'nde ilk imza da atilmis durumda. Bir biyoteknoloji firmasi kansere karsi yeni bir biyoteknolojik molekül ve bazi ilaçlari üretilecek. Bunun için de Ercan Varlibas'in sirketi olan VSY Biyoteknoloji sirketi ile anlasma yapilmis. Teknopol Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek de, projenin sadece saglik odakli olmadigini, ileri teknoloji üretim üssü olacagini söyledi. Çömlek, "Örnegin, Kazan'da Aidos firmasiyla anlasma yapildi. Teknokentte sagliktan savunma alanina kadar çesitli alanlarda teknolojilerini üretmek istiyor" diye konustu.

Içerik Hakkinda Yazilmis Yorumlar

  1. BankaSubeBilgileri.Com
    Bu içerik hakkinda henüz yorum yazilmamis. Saglikta 50 milyarlik açiga nester atiliyor baslikli bu içerige ilk yorumu siz yazmak ister misiniz? Lütfen asagidaki formu kullanarak düsüncelerinizi bizimle paylasin.

Yorum Ekleyin

Saglikta 50 milyarlik açiga nester atiliyor baslikli bu içerige yorum yazmak için lütfen asagidaki tüm alanlari doldurup Yorumu Kaydet butonunu tiklayin. Mail adresi yazmaniz zorunludur ancak yazdiginiz mail adresi sitede yayinlanmayacaktir. *