Moody´s´ten 2019-2020 ekonomi raporu

Uluslararasi kredi derecelendirme kurulusu Moody’s, ´2019-2020 Makro Ekonomik Görünüm´ güncelleme raporunda, küresel ekonominin 2020 yili baslarina kadar zayiflamaya devam etmesi, parasal politika normallesmesi hizinin da 2019’da yavaslamasi öngörüldü. Raporda Türkiye’de geçen yilin ekim ayindan bu yana enflasyonun gerileme egiliminde olmasinin pozitif bir gelisme oldugu belirtilerek toplam talebin azalmasiyla enflasyonda da gerileme beklendigi kaydedildi.

Moody´s´ten 2019-2020 ekonomi raporu

Uluslararasi kredi derecelendirme kurulusu Moody’s, küresel ekonominin 2020 yili baslarina kadar zayiflamaya devam etmesinin beklendigini duyurdu.

Kredi derecelendirme kurulusunun “2019-2020 Makro Ekonomik Görünüm” güncelleme raporu yayimlandi. Raporda, “Küresel ekonomi, 2019 yilinda ve 2020’nin baslarinda zayiflamaya devam edecek. Parasal politika normallesmesinin hizi 2019’da yavaslayacak. Ekonomik büyüme giderek ilimli hal aldikça ve bilanço riskleri asagi dogru yönlendikçe, baslica merkez bankalarinin daha temkinli bir yaklasim göstermesini bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

ABD öngörüsü

Raporda ABD Merkez Bankasi Fed’in politika faizini bu yil içerisinde üç veya dört kez degil, sadece bir veya iki kez artirmasinin, Avrupa Merkez Bankasinin (ECB) ise mevduat ve yeniden finansman faizlerini bu yilin ikinci yarisi yerine 2020 yilinda yükseltmesinin beklendigi kaydedildi.

Küresel ekonominin geçen yilin son çeyreginde dikkate deger sekilde zayifladigi belirtilen raporda, 2019 yili ve 2020 yilinin baslarinda da bu zayiflamanin devam etmesinin beklendigi ifade edildi.

Raporda, G-20 ekonomilerinin geçen yil kaydettigi ortalama yüzde 3,2 seviyesindeki büyümenin ardindan, bu yil sonunda yüzde 2,9, gelecek yil ise yüzde 2,8 seviyesinde büyümesinin beklendigi belirtilerek, "Bazi gelismekte olan ekonomilerde büyüme zayifligini korurken, gelismis ekonomilerde ekonomik büyüme potansiyel seviyelerine dogru ilimli yavaslayacak." ifadesine yer verildi.

Çin’de önümüzdeki dönemde ekonomik büyümenin son "birkaç on yillik" dönemin en yavas seviyelerine gerileyebilecegine isaret edilen raporda, Türkiye ve Arjantin’de ise resesyonun görülebilecegi öngörüsü yer aldi.

Çin ekonomisinde yavaslama

Raporda, küresel büyümeye iliskin risklerin asagi yönlü oldugu belirtilirken, Çin ekonomisinin beklenenden daha sert yavaslamasi ihtimalinin ve bunun olasi küresel yansimalarinin, ABD-Çin arasindaki ticaret gerilimlerinin daha da artmasinin ve piyasalarda finansman kosullarinin sikilasmasinin olasi temel riskler arasinda görüldügü kaydedildi.

ABD ekonomisinin 2019 yilinda yüzde 2,5, 2020 yilinda ise yüzde 1,7 seviyesinde büyüme kaydedecegi tahminine yer verilen rapora göre, Avro Bölgesi’nde ise bu yilin sonunda ekonomik büyümenin yüzde 1,6, gelecek yil ise yüzde 1,5 seviyesinde gerçeklesmesi öngörülüyor.

Rapora göre, Almanya’da 2019 yilinin sonunda ekonomik büyümenin yüzde 1,5, 2020 yilinin sonunda ise yüzde 1,3 seviyesinde, Çin'de ise 2019 ve 2020 yillarinda yüzde 6,0 seviyesinde gerçeklesmesi bekleniyor.

Moody’s raporunda ayrica Arjantin ekonomisinde bu yilin sonunda yüzde 1,5 daralma, gelecek yilin sonunda ise yüzde 1,5 büyüme beklentisine yer verildi.

Türkiye beklentileri

Raporun Türkiye ekonomisine iliskin degerlendirmelerin aldigi bölümünde ise cari açik tarafinda kaydedilen gelismenin agirlikli olarak ithalattaki azalisin ve düsük petrol fiyatlarinin yansimasi oldugu belirtildi.

Türkiye’de geçen yilin ekim ayindan bu yana enflasyonun gerileme egiliminde olmasinin pozitif bir gelisme oldugu belirtilen raporda, toplam talebin azalmasiyla enflasyonda da gerileme beklendigi kaydedildi.

Raporda, Türkiye’de enflasyonun yakin vadede politika gevsemesine izin verecek derece hizli bir sekilde azalmasinin beklenmedigi tahminine yer verilirken, Türkiye ekonomisinin bu yilin sonunda yüzde 2,0 seviyesinde daralmasinin, 2020 yili sonunda ise yüzde 3 büyümesinin öngörüldügü kaydedildi.

kaynak: haber7

Içerik Hakkinda Yazilmis Yorumlar

  1. BankaSubeBilgileri.Com
    Bu içerik hakkinda henüz yorum yazilmamis. Moody´s´ten 2019-2020 ekonomi raporu baslikli bu içerige ilk yorumu siz yazmak ister misiniz? Lütfen asagidaki formu kullanarak düsüncelerinizi bizimle paylasin.

Yorum Ekleyin

Moody´s´ten 2019-2020 ekonomi raporu baslikli bu içerige yorum yazmak için lütfen asagidaki tüm alanlari doldurup Yorumu Kaydet butonunu tiklayin. Mail adresi yazmaniz zorunludur ancak yazdiginiz mail adresi sitede yayinlanmayacaktir. *