2.5 milyon kisiye istihdam

“Burasi Türkiye, burada is var” sloganiyla yeni bir istihdam kampanyasi baslatildi. Bakan Albayrak, “Bu yil 2.5 milyon yeni istihdami hayata geçirecegiz. Nisandan sonra çok daha güçlü bir Türkiye ekonomisi ortaya çikmis olacak” dedi

2.5 milyon kisiye istihdam

Hükümet ve is dünyasi "Burasi Türkiye, burada is var" sloganiyla istihdamda yeni bir seferberlik kampanyasi baslatti. Hazine ve Maliye Bakani Berat Albayrak, "Bu yil 2.5 milyon yeni istihdami hayata geçirecegiz. Türkiye, ekonomide yeni bir hikâye yazmaya baslamistir. Kimsenin endisesi olmasin, nisandan sonra çok daha güçlü bir Türkiye ekonomisi ortaya çikmis olacak" dedi.

IYILESME HISSEDILIYOR

Yeni Ekonomi Programi ile orta vadeli hedef ve stratejilerin belirlendigini hatirlatan Albayrak, "Gelinen noktada saglanan iyilesmenin en güzel göstergesi KOBI'lerimiz, esnafimiz ve sanayicimizin gün be gün hissetmeye basladigi rahatlamadir. Bugün gögsünü gere gere 2.5 milyon istihdam seferberligine sahip çikmasidir" diye konustu. 2019 ve 2020'de ilk defa ise alinacak her isçinin sigorta ve vergilerini üstlendiklerini söyleyen Albayrak, "2018'de 9 ayi bulan asgari ücret destegi 2019'da 12 ay boyunca verilecek. Bölgesel istihdam tesvikinde 1 yil uzatma karariyla ilgili olarak halen 51 il ve 2 ilçede uygulanan, isverenlere saglanan 6 puanlik SGK tesvikinin 2019'da da devam edecegini açikladik. Sigorta prim tesviki önümüzdeki yil 500'ün alti ve üstü diye ayirmistik, onu da birlestirerek tüm isverenlerimizi 5 puan olarak bunu da ifade ettik. Geçtigimiz cuma günü Meclis'te kabul edilen kanunla yeni bir destek daha açikladik. Bu kapsamda 1 Subat 2019 ile 30 Nisan 2019 tarihleri arasinda ise alinan isçilerimizin 3 ay süreyle tüm prim, vergi ve ücret destegi yine devletimiz tarafindan karsilanacak. Dünyada belki bu kadar güçlü bir istihdam tesvik paketi yoktur" ifadelerini kullandi.

UMUT VERECEGIZ

Ikinci çeyrekten sonra yapisal reformlarla ilgili atilacak adimlarin piyasaya bambaska bir hava katacagini vurgulayan Albayrak, "IMF üzerinden baslayan tüm çalismalar da ellerinde patlayinca, seçimde ne olur, nisanda ne olur algisiyla ugrasiyorlar. Nisandan sonra çok daha güçlü bir Türkiye ekonomisi ortaya çikacak. Kaynak kullanimindan finansal mimariye, yeni finansal enstrümanlarindan tesvik sistemine, KIT'lerin yeniden yapilandirilmasina kadar birçok projeyi nisanla birlikte devreye alacagiz. Birileri karamsarlik biz umut verecegiz" seklinde konustu. Albayrak, ocakta kullandirilan nominal kredilerin 7.7 milyar lira artis gösterdigini, 20 Subat itibariyla bu rakamin 24.8 milyar TL'ye çiktigini da söyledi.

TÜRKIYE YENI BIR HIKÂYE YAZIYOR

Subat rakamlarinin çok daha iyi noktaya geldigini, mart, nisan, mayis aylarinin da daha iyi performansin sergilendigi dönem olacagini vurgulayan Bakan Albayrak, söyle konustu: "Hep birlikte çok daha pozitif, daha iyiyi yakalama sürecine basliyoruz. Ekonomi yönetimimizin politika yelpazesi, küresel ve yerel göstergelerin dikkatle izlenmesi suretiyle tüm süreçler uyumlandirilarak, dinamik süreç dâhilinde yönetilmekte. Türkiye ekonomide yeni bir hikâye yazmaya basladi. Reel sektör, yatirimci rasyonel dataya bakar. Subat ocaktan çok daha iyi. Mart da subattan daha iyi olacak. Bir kismi seçimi de bekleyim, göreyim. Sonucu belli, gümbür gümbür iyi gidiyor."

VERILEN TESVIKLER NELER?

Aile, Çalisma ve Sosyal Hizmetler Bakani Zehra Zümrüt Selçuk ise konusmasinda istihdam tesvikleri hakkinda bilgi verdi: "Nisan sonuna kadar her ilave istihdam için prim ve vergileri devlet karsilayacak. Eger sartlari saglanirsa, izleyen 9 ayda da prim ve vergileri ödemeye devam edecek. Mevcut çalisanlara ilave olarak ise alinan her bir sigortalinin, asgari ücret düzeyinde tüm prim ve vergilerini 12 ay boyunca karsilanacak. Prime esas kazanç tutari üzerinden 5 puan prim indirimi çalisan basina 128 lira ile 960 lira arasinda isverenin yükünü hafifletiyor. Bu 5 puana ilaveten 51 il, 2 ilçede faaliyet gösteren isverenlere prime esas kazanç alt tutari üzerinden 6 puanlik indirim daha yapiliyor."

KOBI'LERE YENI PAKET GELIYOR

KOBI'ler için yeni bir kredi paketi müjdesi de veren Albayrak, söyle konustu: "Ocak ayinda 13 bankanin katilimiyla KOBI'lerimiz için 20 milyar liralik bir kredi paketi müjdesini vermistik. Bugün itibariyla 67 bin 348 KOBI'ye 20.3 milyar liralik kredi tamamlandi. Yeni bir paket geliyor, bu hafta açiklayacagiz. Halkbank araciligiyla esnafa kullandirilan krediler subat sonu itibariyla 7.5 milyar lirayi geçecek."

FAIZDE DÜSÜS SÜRÜYOR

Atilan her adimin ve iyilesmenin piyasalarda etkisini gün be gün gösterdigini anlatan Albayrak, "Faizlerde agustosun etkisi silindi. Tahvil faizlerinde mayis, haziran seviyelerine geldik. Yetmez daha da düsecek. Mevduat faizleri yüzde 20'lerin altina geldi, ticari kredilerde yüzde 40'lardaki seviyeler 20'lerin altina geldi. Mayis seviyelerini yakalamaya basladi" dedi.

Içerik Hakkinda Yazilmis Yorumlar

  1. BankaSubeBilgileri.Com
    Bu içerik hakkinda henüz yorum yazilmamis. 2.5 milyon kisiye istihdam baslikli bu içerige ilk yorumu siz yazmak ister misiniz? Lütfen asagidaki formu kullanarak düsüncelerinizi bizimle paylasin.

Yorum Ekleyin

2.5 milyon kisiye istihdam baslikli bu içerige yorum yazmak için lütfen asagidaki tüm alanlari doldurup Yorumu Kaydet butonunu tiklayin. Mail adresi yazmaniz zorunludur ancak yazdiginiz mail adresi sitede yayinlanmayacaktir. *