Halk çok ucuza gida alabilecek! Iste yapilacak degisiklikler

Kriz bahanesiyle gida fiyatlarin olmasi gerekenden fazla artiran firsatçilara karsi, belediyeler üreticiden aldiklari ürünleri tanzim ve mobil satis noktalarinda vatandasa çok daha ucuz fiyata satacak.

Halk çok ucuza gida alabilecek! Iste yapilacak degisiklikler

Kriz bahanesiyle gida fiyatlarin olmasi gerekenden fazla artiran firsatçilara karsi, belediyeler üreticiden aldiklari ürünleri tanzim ve mobil satis noktalarinda vatandasa çok daha ucuz fiyata satacak.

Hükümet sebze meyve fiyatlarindaki vurguna karsi piyasayi düzenleyecek halk gida modelini hayata geçiriyor. Baskan Recep Tayyip Erdogan'in dün grup toplantisinda dikkat çektigi belediyelerde ekmek uygulamasina benzer çalismanin sebze ve meyvede de yapilmasi için harekete geçildi. Son Bakanlar Kurulu toplantisinda da halkin kaliteli ve ucuz gidaya erisimi için basta Istanbul, Ankara gibi büyüksehirler olmak üzere birçok yerde "Tanzim Satis Noktalari" kurulmasinin masaya yatirildigi ögrenildi.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, uygulama ile üreticiden pazara gelene kadar fiyati yüzde 410'a kadar artan gida ürünlerinin spekülasyon malzemesi yapilmasinin da önüne geçilecek. Satici fiyatlarinin yükselmesini önlemek ve bazi mallarin tüketiciye daha uygun fiyatlarla ulasmasini saglamak amaciyla uygulamaya geçecek tanzim satislar ile suni olarak fiyati yükseltilen ürünler belediye veya kamu kuruluslari eliyle uygun fiyat etiketleriyle satisa sunulacak. Basta büyüksehir belediyeleri olmak üzere ilgili kamu kurumlari ile temasa geçildi. Fahis fiyatla ürün satan firsatçilarin hevesini kursaginda birakacak uygulama ile komisyoncular devreden çikartilarak, üreticiden çikan ürün direkt tüketiciye ulastirilacak. Böylece tarladan sofraya uzanacak zincir içinde, üreticinin memnun oldugu, tüketicinin magdur edilmedigi aradaki simsarlarin ise haksiz kazanç saglamasinin önüne geçildigi bir sistem isletilecek.

MOBILIZE SATIS

Tanzim satis noktalari belediyelerde ekmek uygulamasina benzer sek ilde çalisacak. Halkin yogunlukla alisveris yaptigi yerlerde satisa sunulacak ürünler, bazi yerlerde mobilize araçlarda halka sunulacak. Satislar ile tüketicinin yüzü gülecek, krizi firsata çevirmek isteyenlerin planlari bosa çikacak. Yasal mevzuati hazir olan uygulama kisa bir zaman içinde hayata geçecek.

HALK EKMEK ÖRNEGI

Tanzim satis, Türkiye'de 1973'te Izmir'de kurulan Tansa ile basladi. Tansa, 1976'da "Tanzim Satislar Müdürlügü" çatisi altinda ilk magazasini açti. 1986'ya gelindiginde magaza sayisi 12'ye ulasti. Temel amaci satici fiyatlarinin yükselmesini önlemek ve bazi mallarin tüketiciye daha uygun fiyatlarla ulasmasini saglamak olan tanzim satis, belediye veya kamu kuruluslari tarafindan yönetiliyor. Bunun benzeri uygulama da Et ve Süt Kurumu araciligiyla yildir yapiliyor. Istanbul Büyüksehir Belediyesi'nin Halk Ekmek modelide yeni sistem için örnek olacak Bir baska örnek uygulama da Ankara l980'lerde Ankara Büyüksehir Belediyesi tarafindan merkezi noktalari mobil satis araçlari yerlestirilerek devreye sokulmustu.

HEM PAZARCI HEM VATANDAS MUTLU

Baskan Erdogan'in tanzim satis merkezlerinin açilmasiyla ilgili açiklamalari üzerine halk olumlu tepkiler gösterdi. Iste vatandaslarin söyledikleri:

Ismail Arslan (58-emekli/ KAYSERI): Yerinde karar. Eskiden belediyelerin halk pazarlari vardi. Fiyatlari uygundu. Simdi aracilar yüzünden perisaniz. Halkla üretici arasindaki gereksizlerin çikmasi lazim.

Yildirim Kiliç (54-esnaf/ EDIRNE): Aracilarin kaldirilip, tüketiciye en ucuz sekilde ulastirilmasi fiyatlari asagiya çeker.

Handan Sengönül (49-esnaf/ISTANBUL): Cumhurbaskanimizi bu konuda halk olarak sonuna kadar destekliyoruz.

Serkan Abut (39- isçi/ KOCAELI): Tarladan 2'ye alinan mal, halde 5'e markette 10'a satiliyor. Üretici kazanmiyor, vatandas alamiyor. Ihtiyacimiz kadar degil tadimlik aliyoruz.

Biser Aksünger (58-pazarci/ ISTANBUL): Fiyatlarin düsmesi hem bizim için hem de vatandas için çok iyi olacaktir. Eskiden kilolarca alan simdi tek tek aliyor.
Hasan Aykaç (55-memur/ SANLIURFA): Pazarlarda her sey çok pahali. Belediye bu isi ele alirsa her sey ucuzlar.

Sibel Çubukçu (32-ev kadini/ SIIRT): Pazarda fiyatlar fahis. Komisyoncular kazanacagina çiftçimiz kazansin.

Ali Özkan (42-pazarci/KAYSERI): Aracilar yüzde 20-30 ortak olup ürünü depoya koyuyor, sonra bize satiyor. Ürün tarladan sofraya 4 el degistiriyor.
Iki araci devreden çiktiginda yüzde 50 ucuzlar.

Aziz Degirmenci (46-isçi/ ADIYAMAN): Belediyeler bu ise el atarsa hem üretici malini hak ettigi fiyata satar, hem pazarcilar hem de biz ucuza sebze meyve aliriz.

Mehmet Ali Gürel (68-berber/ ISTANBUL): Bu uygulama alim gücü düsük olan vatandasi çok rahatlatir. Kendi kafalarina göre zam yapiyorlar. Ekonomide kriz havasi yaratmaya çalisiyorlar.

GIDA TERÖRÜNE KARSI 5 ILDE HAL DENETIMI

Ticaret Bakanligi Ankara, Adana, Istanbul, Mersin ve Antalya'daki hallere es zamanli denetim gerçeklestirildi. Ticaret Müfettisleri ile Il Ticaret Müdürlükleri koordinasyonunda gerçeklestirilen denetimlerde sebze ve meyve ürün fiyatlari mercek altina alindi. Normalin üzerinde fiyat artislari gözlemlenen yerlere idari islemler baslatiliyor. Ticaret Bakanligi, 81 il valiligine talimat göndererek, denetimlerin kapsamini genisletmisti.

ÜRETICI ILE TÜKETICI HALDE BULUSACAK

Ticaret Bakanligi meyve-sebze fiyatlarinin düsürülmesi için hazirlanan ve Hal Yasasi olarak bilinen "Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinligi Bulunan Diger Mallarin Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkinda Kanunda Degisiklik Yapilmasina Dair Kanun Teklifi" taslagi netlesmeye basladi.

Taslagin ayrintilari söyle:

Laboratuvar, soguk hava deposu ve elektronik ticaret platformu gibi hizmet tesislerinin de olacagi hallerde sebze ve meyvelerle birlikte, kesme çiçek, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, su ürünlerinin de alinip satilabilecegi merkezler olarak anonim sirketlerce kurulacak.

Isletmeci yeterli sayi ve nitelikte personel istihdam edecek.

Sebze ve meyvelerin toptan alim, satim ve sevki bakanlik bünyesinde kurulan merkezi kayit sistemine bildirilecek. 

Sisteme bildirilmeyen sebze ve meyveleri satanlarin, gerek görüldügü taktirde tahsisleri iptal edilecek.

Sisteme bildirilmeyen alim satim islemlerine 5 bin TL idari para cezasi uygulanacak.

Üreticiden tüketiciye arz zincirinin kisaltilmasi amaciyla komisyon faaliyetleri ve sebze ve meyvelerin üzerindeki maliyetin azaltilmasi amaciyla hal vergisi ve cezali hal vergisi kaldirilacak.

Üretici örgütlerinin sektörde daha çok yer almasi amaciyla imkanlar artirilacak.

Sebze ve meyvelerin toptan satisi üreticiler, üretici örgütleri, ithalatçilar ve halde faaliyet gösteren tüccarlar tarafindan yapilacak.

Yatirimciya hasilat payi alinmaksizin 49 yila kadar bedelsiz olarak bagimsiz ve sürekli nitelikli dogrudan irtifak hakki tesis edilecek.

Hallerdeki isyerleri üretici, üretici örgütü ve meslek mensuplarina kiralanacak.
Üretici örgütlerine toplam isyeri sayisinin yüzde 30'u kadar isyeri ayrilacak.

Içerik Hakkinda Yazilmis Yorumlar

  1. BankaSubeBilgileri.Com
    Bu içerik hakkinda henüz yorum yazilmamis. Halk çok ucuza gida alabilecek! Iste yapilacak degisiklikler baslikli bu içerige ilk yorumu siz yazmak ister misiniz? Lütfen asagidaki formu kullanarak düsüncelerinizi bizimle paylasin.

Yorum Ekleyin

Halk çok ucuza gida alabilecek! Iste yapilacak degisiklikler baslikli bu içerige yorum yazmak için lütfen asagidaki tüm alanlari doldurup Yorumu Kaydet butonunu tiklayin. Mail adresi yazmaniz zorunludur ancak yazdiginiz mail adresi sitede yayinlanmayacaktir. *