Üretimi kistilar! Marketlerde bulamayabilirsiniz

Enflasyonla mücadele amaciyla piyasa fiyatlarinin altinda satilan tavuk, ihracatin daha avantajli hale gelmesiyle yurt disina yöneldi. Ilerleyen zamanlarda yurt içi piyasaya yetisemeyeceklerini belirten sektör temsilcileri en azindan yurt içi piyasasinin da ragbet görmesi için fiyatlarda yüzde 10 artis yapilmasi gerektigini savundu.

Üretimi kistilar! Marketlerde bulamayabilirsiniz

Vatandasin önemli besin kaynaklari arasinda yer alan tavuk ve tavuk ürünlerinde Türkiye liderlige oynuyor. Geçtigimiz Türkiye'den yapilan tavuk ve yumurta ihracati, ocak-kasim döneminde geçen yilin ayni dönemine göre yüzde 12 artisla 917 milyon dolara yükseldi. Türkiye böylelikle ayak hariç piliç eti ihracatinda 5'inci siraya yükseldi. Beyaz et sektörü yurt disinda lideralige oynarken yurt içinde ise arz sikintisiyla karsi karsiya. Büyük tavuk üreticilerinin dövizdeki yükselisi bahane ederek üretimi azaltmasi, market ve kasaplari zor duruma düsürdü. Ürün tedarik edemez hale gelen perakende zincirlerinin müsterilerini elleri bos göndermesi an meselesi.

Konuyla ilgili Haber7.com’a bilgi veren sektör temsilcileri, market ve kasaplarin arz talebini karsilamakta sikinti yasadiklarini belirtti. Enflasyonla Topyekun Mücadele’ye destek olmak için tavuk ve tavuk ürünlerine herhangi bir zam yapmadiklarini belirten sektör temsilcileri, “Enflasyonla mücadele karari gelmeden önce 15-16 liraya kanat satiyorduk. Kanatin fiyati suanda 9 lira bandinda. Bütün karkaslar hala 8-9 TL bandinda devam ediyor” bilgisini verdi.

1 SUBAT’TA ÜRETIMI AZALTTILAR

Bazi tavuk üreticilerinin konkordato basvurusunda bulundugunu ve bu firmalarin genellikle küçük ölçekli firmalar olduguna dikkat çeken yetkililer, büyük ölçekli firmalarin üretimi azalttigina dikkat çekti. Bazi büyük üreticilerin 1 Subat 2019 itibariyle kümeslerine civciv koymama karari aldigini hatirlatan sektör yetkilileri, üreticilerden ürün talep ettigimizde ‘Üretim yok, arz çok fazla’ yanitini aliyoruz. Tüm Türkiye’de durum bu sekilde” dedi.

“MARKET VE KASAPLARA TAVUK GÖNDEREMEYECEGIZ”

Sebze fiyatlarinin tavuk fiyatlarinin üzerinde seyrettigi için vatandasin tavuk ürünlerine yöneldigine aktaran yetkililer, “Bugün balik fiyatlari da yüksek durumda. Sari kanat olmus 80 lira, tavuk 10 lira. Patlicani konusmuyoruz bile. Protein olarak muadilimiz olan ürünler bizim 2-3 katimiza satiliyor. Et 5 katimiza satiliyor. Tavugun fiyatinin düsük olmasi ve enflasyonla mücadele kapsaminda zam yapilamadigi için arz problemi yasiyoruz. Bu durum özellikle son 1 haftadir çok hissedilir bir duruma geldi. Öyle ki, önümüzdeki günlerde marketlere tavuk gönderemeyecek duruma gelecegiz” dedi.

“FIYAT NE OLURSA OLSUN GÖNDERIN”

Türkiye Kanatli Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birligi (TÜKEBIR) tarafindan “Nisan ayindan sonra beyaz ete spekülatif zamlar gelebilir” açiklamasina dikkat çeken tedarikçiler, “Hükümet enflasyonla mücadele programini uzatti. Fiyatlari dengede tutmaya çalisiyor ama bu dengeleme çabasi sahada baskiya neden oluyor. Entegreler üretim adetlerini düsürme yoluna gidiyor veya kümese civciv sokmuyor. Kasap ve marketler ‘Fiyat ne olursa olsun gönderin’ talebinde bulunuyor. Talebi karsilamakta zorluk çekiyoruz. Bu konuda hükümetten destek bekliyoruz. Bu karari gözden geçirebilir. En azindan entegreler fiyatlarinda 1-2 puanlik bir degisik yapabilse arz sorunu bir nebze de olsa çözülebilir” ifadelerini kullandi.

TAVUK IHRACATI 1 MILYAR DOLARA YAKLASTI

Türkiye’den tavuk ihracatinin 1 milyar dolara yaklastigina dikkat çeken tedarikçiler, “Tavugun yurt disinda birim fiyati 8 TL yurt içinde ise 6 TL bandinda. Firmalar hem birim fiyatinin yurt disinda fazla olmasi ve devletten tesvik aldiklari için dogal olarak ihracata yöneliyor. Bu aradaki makasin kapatilmasi için yüzde 10’luk bir zama ihtiyaç var. Böylece arz sorunu da bir nebze olsun ortadan kalkacaktir” seklinde konustu.

kaynak: haber7

Içerik Hakkinda Yazilmis Yorumlar

  1. BankaSubeBilgileri.Com
    Bu içerik hakkinda henüz yorum yazilmamis. Üretimi kistilar! Marketlerde bulamayabilirsiniz baslikli bu içerige ilk yorumu siz yazmak ister misiniz? Lütfen asagidaki formu kullanarak düsüncelerinizi bizimle paylasin.

Yorum Ekleyin

Üretimi kistilar! Marketlerde bulamayabilirsiniz baslikli bu içerige yorum yazmak için lütfen asagidaki tüm alanlari doldurup Yorumu Kaydet butonunu tiklayin. Mail adresi yazmaniz zorunludur ancak yazdiginiz mail adresi sitede yayinlanmayacaktir. *