SGK prim borçlarina düzenleme

Son 1 yilda borcunu ödememis olanlara taksit imkani getirildi.

SGK prim borçlarina düzenleme

100 Günlük Eylem plani kapsaminda isverenlere kolaylik saglamaya ve yanlarinda olmaya devam ettiklerini belirten Aile, Çalisma ve Sosyal Hizmetler Bakani Zehra Zümrüt Selçuk, bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafindan uyumlu isveren düzenlemesinin hayata geçirildigini böylece isverenlerin 12 ayi geçmeyen borçlarini uygun kosullarda taksitlendirerek yapilandirabileceklerini duyurdu.

Bakan Selçuk, iyi niyetli ve yükümlülüklerini yerine getirmesi karsin elde olmayan nedenlerle bazen primlerini süresinde ödeyemeyen isverenlere bir çok kolaylik getirildigini ifade etti ve düzenlemeden yararlanabilecek uyumlu isverenlerin tespitinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafindan ne sekilde yapilacagini açikladi"

"Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle yillik gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olanlardan; basvuru tarihi itibariyla en az 3 yildir prim ödeme yükümlüsü olmak, Basvuru tarihinden geriye dogru 3 yila ait aylik prim ve hizmet belgelerini veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini süresinde vermis ancak borç ödemede hüsnüniyet sahibi olmak, Buna ragmen son 1 yil içerisinde borçlarini ödeyememis olmak."

Aile, Çalisma ve Sosyal Hizmetler Bakani Zehra Zümrüt Selçuk; "Uyumlu isverenlerimiz aylik taksitler halinde prim borçlarini ödeyebilecek, 60 aya kadar taksitlendirme yapilabilecek"

Önce uyumlu prim borçlularinin tespit edilecegini sonrasinda ise "çok zor durum" halinin incelenecegini belirten Bakan Selçuk, "Bu kapsamda isverenler aylik taksitler halinde prim borçlarini ödeyebilecekler" açiklamasinda bulundu.

Aile, Çalisma ve Sosyal Hizmetler Bakani Zehra Zümrüt Selçuk; " 500.000 TL'ye kadar olan borçlarda teminat aranmayacak"

Bakan Selçuk, uyumlu isverenlere getirilen kolayliklari da söyle siraladi:

Prim borçlarina uygulanmis olan gecikme cezasi ve gecikme zammi yerine Yurt Içi Üretici Fiyat Endeksi (YI-ÜFE) oranlari basit usulde uygulanacak.

Prim borçlarinin taksitler halinde ödenmesinde yillik % 22 olan tecil faizi çok zor durum derecesine bagli olarak %1,1 ila %16,5 arasinda degisen oranlarda uygulanabilecek.

500.000 TL'ye kadar olan borçlarda teminat aranmayacak. 500.000 TL'yi asan kisim için ise % 25'i oraninda teminat alinarak 60 aya kadar tecil ve taksitlendirme yapilabilecek.

Hacizli malin, Kanuna göre belirlenen degerinin yarisindan az olmamak üzere satis bedelinin yarisinin Kuruma ödenmesi kaydiyla bu malin borçlu tarafindan satisina Kurumca izin verilebilecek.

Borç miktari 2.000.000 TL ve altinda ise satisina izin verilecek malin degeri konusunda Kanunda sinir konulmamistir.

Borç miktari 2.000.000 TL'nin üzerinde ise satisina izin verilecek malin Kanuna göre belirlenen degeri 2.000.000 TL'yi asmamalidir

Aile, Çalisma ve Sosyal Hizmetler Bakani Zehra Zümrüt Selçuk; "Isverenlerimiz ne kadar güçlü olursa istihdamimizda ayni oranda güçlenecektir"

"Isverenlerimizin omuzlarindaki yükü bölüserek gelecegimizi refahla insa etmeye devam ediyoruz" diye konusan Bakan Selçuk, "Biliyoruz ki, isverenlerimiz ne kadar güçlü olursa istihdamimizda ayni oranda güçlenecektir" dedi.

kaynak: habertürk

Içerik Hakkinda Yazilmis Yorumlar

  1. BankaSubeBilgileri.Com
    Bu içerik hakkinda henüz yorum yazilmamis. SGK prim borçlarina düzenleme baslikli bu içerige ilk yorumu siz yazmak ister misiniz? Lütfen asagidaki formu kullanarak düsüncelerinizi bizimle paylasin.

Yorum Ekleyin

SGK prim borçlarina düzenleme baslikli bu içerige yorum yazmak için lütfen asagidaki tüm alanlari doldurup Yorumu Kaydet butonunu tiklayin. Mail adresi yazmaniz zorunludur ancak yazdiginiz mail adresi sitede yayinlanmayacaktir. *