Emekli olana kadar çikilamayan BES

Avustralya modelini benimseyen çalismaya göre ölüm ve ciddi hastaliklar disinda emekli olana kadar BES´ten çikilamayacak. Diger kosul ev sahibi olmak. Ilk kez ev sahibi olacaklar BES´ten çikip birikimini de evin pesinati olarak kullanacak. Bu durumda ev pesinatinin yüzde 25´ini de devlet vermis olacak. Konu ile ilgili TOKI ile de çalisilacak.

Emekli olana kadar çikilamayan BES

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) reform çalismalari sürüyor. Çalisma henüz ham asamada ancak Hazine ve Maliye Bakani Berat Albayrak'in Yeni Ekonomi Programi'nda açikladigi reform çalismalarini yürüten danisman ekibi ayni zamanda Türkiye Sigorta Birligi'nden de destek aliyor. Edinilen bilgilere göre son olarak üzerinde durulan sistem Avustralya modeli. Bu modeli emeklilik sirketlerinin daha fazla istegi bu konuda çalismayi derinlestirdikleri ifade ediliyor. Avustralya modeli emekli olana kadar sistemden çikisi yasakliyor. Yani eger üzerinde çalisilan model kabul görürse simdiye kadar çalisanlarin otomatik olarak sisteme kaydedildigi Otomatik Katilim da denilen Otomatik BES çalisanlarin emekliligine kadar sürecek. Bu süre bazinda çalisan sistemden çikamayacak.

ISTISNA ILK EV SAHIBI OLMA

Tabi iki ölüm gibi mücbir sebepler bu süreci bitirecek. Sistemden çikis için diger bir neden de Avustralya'da oldugu gibi çalisanin ilk ev sahibi olunmasi. Birikimler ev sahibi olundugunda bozulabilecek. Üstelik yüzde 25'lik devlet katkisi da ev için ödenecek. Evin pesinatinin yüzde 25'i devlet tarafindan saglanmis olacak. Sistemin en önemli avantajlarindan birisi bu olacak. Konu ile ilgili TOKI ile çalismalar yapilmasi planlaniyor. TOKI'nin çalisanlara özel konut üretip sistemden çikilmasi halinde yüzde 25 devlet katkisi ile birlikte birikimin önce pesinata kullanilip ardindan çalisanlarin evinin bitirilerek geri kalan tutarin taksitler halinde ödenmesi planlaniyor.

ISVEREN KATKILI OLANA TEK HESAP

Ancak su anda otomatik olan BES'in bu sekilde mecburi kilinmasi halinde Gönüllü BES'te hesabi olan çalisanlari da kapsamasi gerekecek. Gönüllü BES tarafinda fonlar çesitli oldugu için çalisanlarin BES'inde de fonlar çesitlenecek. Isteyen altin fonunu, isteyen döviz isteyen hisse senedine yatirim yapan fonu seçecek. Çalismayanlarin BES'i ise oldugu gibi devam edecek. Ayni sekilde isveren katkili fonlar da emekli olana kadar sürecek ancak bu fonlarda bulunan çalisanlara bir daha BES yapilmayacak, mevcut BES'leri devam edecek. Isten çikan veya çikarilanlarin ise hesaplarinin çalisma süresince dondurulacagi tabii ki fonda biriken parasinin ise islemeye devam edecegi belirtiliyor.

Kaynak: Habertürk

Içerik Hakkinda Yazilmis Yorumlar

  1. BankaSubeBilgileri.Com
    Bu içerik hakkinda henüz yorum yazilmamis. Emekli olana kadar çikilamayan BES baslikli bu içerige ilk yorumu siz yazmak ister misiniz? Lütfen asagidaki formu kullanarak düsüncelerinizi bizimle paylasin.

Yorum Ekleyin

Emekli olana kadar çikilamayan BES baslikli bu içerige yorum yazmak için lütfen asagidaki tüm alanlari doldurup Yorumu Kaydet butonunu tiklayin. Mail adresi yazmaniz zorunludur ancak yazdiginiz mail adresi sitede yayinlanmayacaktir. *