Bankalar ´yapilandirma´ anlasmasini imzaladi

Türkiye Bankalar Birligi, bankalarin üzerinde görüstükleri yapilandirma çerçeve anlasmasinin imzalandigini duyurdu.

Bankalar ´yapilandirma´ anlasmasini imzaladi

Türkiye Bankalar Birligi'den yapilan açiklamada, "Bankalar ve diger finansal kurumlar münferit veya birlikte, borçlarini ödemeye niyetli, ancak farkli nedenlerle edimlerini zamaninda yerine getiremeyen müsterilerine, ödeme kabiliyetlerinin iyilestirilmesine destek olmaktadir. Bu amaçla, Birligimiz tarafindan daha önceleri de kamuoyunun bilgisine sunuldugu üzere, her bir müsterinin mali durumu, ödeme gücü ve uzun dönem borçlu alacakli iliskisi ayri ayri ve özenle degerlendirilerek, karsilikli iyi niyete ve özveriye dayali sekilde, bankalar müsterilerine kredi kanallarini açik tutmakta, vade, ödeme ve teminat kosullarinda esneklik saglamaktadir." denildi.

"Diger taraftan, ekonomik performansin öngörülmedik kadar kisa sürede ve ölçüde düsüs gösterdigi durumlarda ise gelismelerin ekonomik faaliyet üzerindeki olumsuz etkisini sinirlandirmak ve kisa sürede toparlanmayi desteklemek amaciyla çok sayida alacakli ve borçlunun bir araya getirilmesini gerekli kilan uzlasi platformlarina ihtiyaç duyulabilmektedir." ifadeleri yer alan açiklamaya söyle devam edildi: "Böyle durumlarda, kaynaklarin ve zamanin dogru ve verimli kullanilmasi, taraflar arasinda esgüdümün saglanarak süreçlerin hizli tamamlanmasi önem arz etrmektedir. Bu çerçevede, yapilandirma programlarinda ölçekleri de dikkate alinarak ekonomik faaliyetleri itibariyle sektörlerinde ve ticari iliskilerinde önemli yere sahip olan, nakit dengeleri iyilestiginde çok sayida borçlu için sinerji olusturabilecek nitelikteki borçlulara önceligin verilebilmesi gereklilik gösterebilmektedir."

"Protokol hazirlandi"

Açiklamanin devami su sekilde:
"Bu yaklasimla, Türkiye Bankalar Birligi tarafindan, yakin dönemde uluslararasi piyasalardaki gelismelerin de etkisiyle ekonomimizde yasananlar dikkate alinarak, bankalar ve diger finansal kurumlarin ticari borçlularla yapacaklari finansal yeniden yapilandirma sözlesmelerinde uyulmasi gereken prensipleri düzenleyen bir protokol hazirlanmistir.

Finansal Yeniden Yapilandirma Çerçeve Anlasmasi, toplam kredilerdeki payi yaklasik yüzde 90 olan banka ve diger finansal kurulus tarafindan 19 Eylül 2018 itibariyle imzalanmis ve uygulamaya girmistir. Iç süreçleri devam eden banka ve diger finansal kuruluslarin kisa bir süre içinde anlasmayi imzalamalari beklenmektedir.

"Ekonomik faaliyetlerin sürdürülmesine yardimci olunacak"

Finansal Yeniden Yapilandirma uygulamasinin amaci gelir-gider dengesi geçici olarak bozuldugu için borçlarini vadelerini ödemekte zorlanan isletmelere destek olmaktir. Bu sayede, borçlarinin yeniden yapilandirilmasi veya yeni bir itfa planina baglanmasi sonucunda borçlarini geri ödeme kabiliyeti kazanacagi tespit edilen isletmelerin ekonomik faaliyetlerinin sürdürülerek nakit akimlarinin düzenlenmesine ve yükümlülüklerini yerine getirmelerine yardimci olunacaktir.

Bu yapilirken, alacaklilarin yani sira ilgili borçlunun, varsa bunlarla baglantili bulunan diger kuruluslar ile hakim hissedarlarinin da iyi niyetlerini ve özverilerini azami ölçüde ortaya koymalari, bu suretle bir uzlasi platformunun ve sektörler arasinda pozitif bir sinerjinin olusturulmasidir.

Bankacilik sektörü tüm paydaslariyla el birligi, isbirligi ve güç birligi içerisinde, tecrübesini ve kaynaklarini ülkemizin menfaatleri dogrultusunda en verimli sekilde kullanarak üretimin, yatirimin, ihracatin, ticaretin, istihdamin, kisaca büyümenin sürdürülmesi, varlik degerlerinin ve yatirimci güveninin korunmasina azami ölçüde katki saglamaya devam edecektir."

KAynak: FinansGündem

Içerik Hakkinda Yazilmis Yorumlar

  1. BankaSubeBilgileri.Com
    Bu içerik hakkinda henüz yorum yazilmamis. Bankalar ´yapilandirma´ anlasmasini imzaladi baslikli bu içerige ilk yorumu siz yazmak ister misiniz? Lütfen asagidaki formu kullanarak düsüncelerinizi bizimle paylasin.

Yorum Ekleyin

Bankalar ´yapilandirma´ anlasmasini imzaladi baslikli bu içerige yorum yazmak için lütfen asagidaki tüm alanlari doldurup Yorumu Kaydet butonunu tiklayin. Mail adresi yazmaniz zorunludur ancak yazdiginiz mail adresi sitede yayinlanmayacaktir. *