Is Bankasi: CHP hissedarliginin is yapis biçimimize etkisi yok

Cumhurbaskani Erdogan´in CHP´nin Türkiye Is Bankasi´ndaki hisselerinin Hazine ve Maliye Bakanligi´na devredilmesi gerektigi sözlerine Is Bankasi´ndan yanit geldi.

Is Bankasi: CHP hissedarliginin is yapis biçimimize etkisi yok

Iste Is Bankasi'ndan yapilan o açiklama;

Bugünkü yayin organlarinda ve sosyal medyada yer alan Bankamizdaki Atatürk hisselerinin temsili konusundaki degerlendirmeler ile ilgili olarak asagidaki açiklamanin yapilmasina gerek görülmüstür:

Türkiye Is Bankasi milli mücadele ve Kurtulus Savasi’nin ardindan elde edilen siyasi bagimsizligin iktisadi bagimsizlikla perçinlenmesi için 26 Agustos 1924 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatlari ve sermayeye bizzat katilimiyla kurulmustur. 1 Milyon TL tutarindaki kurulus sermayesi Atatürk ile yakin çevresindeki asker ve bürokratlarin yani sira Anadolu ticaretinin önde gelenlerinin mütevazi birikimlerinden karsilanmistir.

Atatürk’ün vefatinin ardindan vasiyetnamesine uygun olarak Atatürk hisseleri Cumhuriyet Halk Partisi’ne devredilmis, yine vasiyete uygun olarak hisselerin oy haklari Cumhuriyet Halk Partisi tarafindan kullanilmis, hisselerden kaynaklanan temettü vasiyette belirtilen sekilde Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu’na tevdi edilmistir. Banka’nin 100 yila yaklasan tarihi içerisinde bu hisselerin mülkiyetine ve temsiline dair ortaya çikan farkli görüsler nedeniyle konunun yargiya tasindigi da olmustur.

Bugün Banka hisselerinin %31,79’u halka açik olup, çogunluk hissesi ise %40,12’lik bir oran ile Türkiye Is Bankasi Mensuplari Munzam Sandik Vakfi’na yani Banka çalisan ve emeklilerine, Is Bankalilara aittir. Atatürk hisselerinin orani ise %28,09’dur. 

Çogunluk hissesi, Yönetim Kurulu teskilinde de yine çogunlugu Türkiye Is Bankasi Mensuplari Munzam Sandik Vakfi’na vermektedir. Dolayisiyla, Türkiye Is Bankasi, sermaye yapisi geregince Atatürk hisselerini temsilen Yönetim Kurulu’nda bulunan üyelerin kim oldugu ya da kim tarafindan aday gösterildiginden bagimsiz olarak, olagan ticari faaliyetlerini tarihi boyunca oldugu gibi kanunlara, mevzuata, ticari prensipler ve kurulus misyonuna uygun olarak devam ettirmektedir.

Atatürk hisselerinin mülkiyet ve temsilinin vasiyet, yasalar ve yargi çerçevesinde Türkiye Is Bankasi tüzel kisiliginden bagimsiz olarak belirlenmis oldugu açiktir. Atatürk hisselerinin geçmisten günümüze CHP ve Hazine tarafindan birlikte ya da ayri ayri temsil edildigi durumlar olmustur. Ancak, bunun Bankamizin faaliyetleri ve is yapis biçimi üzerinde herhangi bir etkisi söz konusu degildir. Bankamiz faaliyetlerini her zaman kurulus amacina uygun bir biçimde ülkemizin kalkinmasi ve gelismesine azami katkiyi saglamak hedefiyle, kanun, mevzuat ve ticaretin amir hükümleri içerisinde onurla, inançla, samimiyetle yerine getirmek için gereken özeni göstermistir.

Türkiye’nin milli sermayesi olarak, üstlendigi sorumlulugun bilincini faaliyetleri ile daima ortaya koyan Is Bankasi siyaset malzemesi yapilamayacak önemde bir kurulus olup, özellikle ülkemizin yogun ve hassas gündemi içinde tüm degerlendirmelerin bu önem çerçevesinde yapilmasi milli menfaat meselesidir.

Bankalarin güven müesseseleri oldugunu, bu güvenin ulusal ve uluslararasi kamuoyu nezdinde hassasiyetle korunmasinin bankalarimizdan ziyade milli ekonomimiz açisindan önem tasidigini kamuoyunun bilgi ve takdirine sunariz. 

CUMHURBASKANI ERDOGAN: CHP HISSELERI HAZINE'YE GEÇMELI

Cumhurbaskani Erdogan, Azerbaycan ziyareti dönüsü uçakta gazetecilerle sohbetinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Türkiye Is Bankasi'ndaki hisselerinin Hazine ve Maliye Bakanligi'na devredilmesi gerektigini söylemisti. Gazetecilerin CHP'nin bir televizyon kanali satin aldigina iliskin iddialari sormasi üzerine Cumhurbaskani Erdogan, su degerlendirmeyi yapmisti: "Bir TV kanali açmis açmamis çok önemli degil. Partili birinin televizyonu da olabilir. Bunlar önemli degil. Ama daha önemli bir suç var. Siyasi partiler banka kurabilir mi? Hayir, kuramaz. Ama su anda CHP, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü suistimal ederek, onun Cebi Hümayunundan dedigim, Is Bankasi hisselerinin yüzde 28'inin sahibi durumunda. Oradan para alamiyor ama yönetim kurulunda dört üyesi var. Bu dört üye ne is yapar? Buna bir bakilmasi lazim. Ben diyorum, bir defa Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bu tür bir varligi herhangi bir siyasi partinin etiketi altina giremez. Girse girse Hazine'ye girer. Öyle mi?..." 


Vakiflar Genel Müdürlügü'nün de Vakifbank'ta hissesi oldugunu hatirlatan Cumhurbaskani Erdogan "Vakiflar Genel Müdürlügü'nün bu hissesini genel müdürlüge aktarmak için gerekli talimati verdik. Oradan gelecek gelir vakif yatirimlarinda kullanilsin. Zaten haram. Vakiflar Genel Müdürlügü'nün haramla ne alakasi olur? Olmamasi lazim. Bunu Vakif Katilim'a veya genel müdürlüge vermesi lazim ki Vakiflar Genel Müdürlügü bütün eserlerinde bu harcamalari yapsin. Bu çok çok ciddi bir imkân." demisti. 

HISSELERI YÜZDE 6 DÜSTÜ

Is Bankasi hisseleri açilista yüzde 2.9 düstü. Ögleden sonra kayiplar derinlesti ve saat 15.30 itibariyle yüzde 6'yi buldu. Bankacilik endeksi de yüzde 2.97 deger yitirdi.

Kaynak: Habertürk

Içerik Hakkinda Yazilmis Yorumlar

  1. BankaSubeBilgileri.Com
    Bu içerik hakkinda henüz yorum yazilmamis. Is Bankasi: CHP hissedarliginin is yapis biçimimize etkisi yok baslikli bu içerige ilk yorumu siz yazmak ister misiniz? Lütfen asagidaki formu kullanarak düsüncelerinizi bizimle paylasin.

Yorum Ekleyin

Is Bankasi: CHP hissedarliginin is yapis biçimimize etkisi yok baslikli bu içerige yorum yazmak için lütfen asagidaki tüm alanlari doldurup Yorumu Kaydet butonunu tiklayin. Mail adresi yazmaniz zorunludur ancak yazdiginiz mail adresi sitede yayinlanmayacaktir. *